Ellastration na Islandu

Dovolte, aby se náš první slavnostní příspěvek na blog nesl v odpočinkovém duchu. Rádi bychom se s Vámi podělili o kouzelnou cestu, kterou jsme absolvovali na konci srpna.

Po roce usilovné práce pro Ellastration, kdy jsme se snažili přicházet s novými nápady, vylepšovat stávající výrobky a plánovat další kroky, přišel čas se na chvíli zastavit a zhluboka se nadechnout. Letní brněnský vzduch nám však trochu ztěžkl a my zatoužili splnit si sen navštívit zemi ledu a ohně.

Ve čtyřčlenném složení jsme nabalili krosny instantními polévkami, paštikami a ke zděšení dvou členů výpravy – kuskusem. Po zkontrolování váhového limitu jsme nasedli na autobus a vyjeli směr Drážďany. Cesta na letiště proběhla hladce a dokonce nám zbyla spousta času na relax před letištní halou a důkladnou bezpečnostní prohlídku maximálně podezřelých osob (Mr. Jasa and Mr. Burian).

Na letiště v Keflavíku jsme dosedli okolo půlnoci. Následovalo napínavé čekání na muže z půjčovny aut. Po více než hodině jsme ale slavnostně přebírali klíče od našeho islandského vozu, který, jak jsme brzy zjistili, nebyl zcela vhodnou volbou na zhruba 60% místních komunikací. To nám však nemohlo zkazit náladu a vydali jsme se hledat náš první nocleh. Vzhledem k brzkým ranním hodinám, únavě a nízké venkovní teplotě se nám rozsáhlé kamenité pole na periferii Reykjavíku jevilo jako vcelku přijatelná varianta. Ranní výhled na okolní hory nám vynahradil noční kamennou masáž zad.

Prvním dnem jsme začali plnit Peťou pečlivě zpracovaný harmonogram (jak jinak než v excelovské tabulce). I přes psychickou přípravu na turistický boom na Islandu (zvláště v letní sezóně) jsme po absolvování tzv. Zlatého trojúhelníku (sněmovní pláně Þingvellir, gejzíry Geysir a Strokkur a dvojitý vodopád Gullfoss) zjistili, že kráčet davem asijských turistů nebude program podle našeho gusta. Z tohoto důvodu jsme znovu prostudovali cestovní plán a s ohledem na jízdní vlastnosti zapůjčeného vozu a reálný stav zdejších cest jsme naše smělé představy lehce přehodnotili. Během následujících jedenácti dobrodružných dní jsme ve zkratce o Islandu zjistili toto:

 1. vše, co si na Islandu naplánujete je nakonec jinak
 2. na cesty označené jako F-road se s naším vozem nedostaneme (ty jsou skoro Fšude)
 3. dvě zastávky autobusem stojí v přepočtu skoro tisíc korun na osobu
 4. autobus jede dvě zastávky skoro hodinu a půl přes lávová pole a brodí čtyři řeky
 5. po několika pokusech postavit stan v kempu Landmannalaugar zjišťujeme, proč je většina stanů zasypána pískem a kamením
 6. termální prameny jsou místy velmi horké (velmi, velmi horké)
 7. salám Vysočina je vrchol gastronomie a hodí se takřka ke všemu
 8. v kempech jsou kouzelná místa s věcmi zdarma (jídlo, plynové bomby, boty, karimatky, …)
 9. papuchalci jsou létající tučňáci
 10. Islanďané konzumují papuchalky na Vánoce
 11. tulení hlava v oceánu vyvolává pocit štěstí
 12. ovce na silnici nevyvolává pocit štěstí
 13. velryby nemají skákací šichtu pro turisty, když venku prší, fouká a je zima
 14. islandština je v podstatě jednoduchý jazyk (v našem podání)
 15. žádná krosna není tak plná, aby se do ní nevlezl hrneček Ellastration

Doufáme, že i vy jste měli krásné léto plné nových zážitků a že jste strávili spoustu příjemných chvil s přáteli. My už se nemůžeme dočkat dalšího balení hrnečku Ellastration do krosny. To je přece předzvěst nového dobrodružství ☺